FUE Committees

FUE District Committees Members
  1. Mr. Ssalongo Lule Frank - Rakai
  2. Mr. Muwonge Rogers - Mukono
  3. Mr. Toriyogyendo Eldad - Mityana
  4. Mr. Ayo Edward - Lira
  5. Mr. Lema Charles - Masindi
  6. Mr. Malende Shafiq - Gulu
  7. Mr. Etyang Daniel - Tororo
  8. Mr. Benard Osenda - Mbale
  9. Mr. George Olupot - Soroti
  10. Mr. Joab Tumwebarize - Kabale
  11. Dr. Kalibbala John - Mbarara
  12. Mr. Mukundane Vincent - Kabarole
  13. Mr. Kiiza Charles - Kasese
  14. Mr. Rugazoora Innocent - Buikwe/Jinja
  15. Mrs. Ruth Mwangangi - Hoima
Member Services Committee Members
  1. Mr. Moses Ssesanga- Nation Media Group
  2. Mr Joseph Balondemu- Wagagai Ltd
  3. Ms. Aisha Mambo- Sheraton Kampala Hotel
  4. Ms. Brenda Kyasiimire- Uganda National Roads Authority (UNRA)
  5. Ms. Enid Nambuya- Uganda Association of External Recruitment Agencies (UAERA)
  6. Mr. Godfrey Kalungi- World Wild Fund
  7. Ms. Dorcas Kayaga- Uganda Breweries Limited
  8. Mr. Bonus Aine Akankwatsa - Uganda Communications Commission
  9. Mr. Peter Kiwanuka- Uganda Clays Ltd
  10. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
 
Finance, Human Resource and Administration Committee Members
  1. Ms. Martha Munnu- Coca Cola
  2. Ms. Deborah Maitum-World Vision Uganda
  3. Ms. Assumpta Nagawa- Airtel Uganda Ltd
  4. Ms. Juliet Mpiima- Vivo Energy
  5. Mr. Derick Nkajja- Institute of Certified Public Accountant of Uganda
  6. Mr. Patrick Odida- Uganda Retirement Benefits Regulatory Authority (URBRA)
  7. Ms. Faith Mirembe- Q-Sourcing
  8. Mr. Milton Owor- NSSF
  9. Ms. Judith Nansubuga- Biyinzika Poultry International Ltd
  10. Mr. Douglas Opio- Federation of Uganda Employers
Audit Committee Members
  1. Mr. Julius Tumuhimbise - Jim Roberts & Associates
  2. Ms. Rose Sente - Deloitte Uganda
  3. Mr. Jackson Ssetuba - Bata Shoe Co (U) Ltd
  4. Ms. Ms. Prossy Aketch Lubowa - National Water and Sewerage Corporation
  5. Ms. Berna Frances - Uganda Revenue Authority (URA)
  6. Mr. Paul Kavuma -Uganda Insurers Association
  7. Mr. Godfrey Tumwesigye - Uganda Printing and Publishing Corporation (UPPC)
  8. Mr. Pascal Jabbe Osinde - Uganda Civil Aviation Authority
  9. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
Development Committee Members
  1. Eng. Martin S Kasekende - M & E Associates
  2. Eng. Gumisiriza Birantana - Pearl Engineering Company Ltd
  3. Godfrey Zaribwende - Babcon Uganda Limited
  4. Ms. Harriet Nshemeza - Uganda Baati Ltd
  5. Ms. Martha Munnu Omer - Century Bottling Company
  6. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
EYA Technical Committee Members
  1. Ms. Martha Munn - Century Bottling Company Ltd
  2. Mr. Moses Mbubi - Human Resource Manger Association Uganda
  3. Mr. Paddy Lutalo - National Drug Authority
  4. Ms. Irene Namyalo - Infectious Diseases Institute
  5. Ms. Susan Kirule Nampala - Total Uganda Limited
  6. Mr. Yunus Masaba -MAS Group
  7. Mr. Joachim Masagazi - MTN
  8. Ms. Brenda Kyasiimire - Uganda National Roads Authority
  9. Ms. Aisha Mambo - Sheraton Hotel Kampala
  10. Hajjat Sharifah Buzeki - Ministry of Public Service
  11. Ms. Fatia Kanamala - AAR Health Service
  12. Ms. Sarah Kajumba - KCB
  13. Ms. Iyute Oyuu Deborah - National Union of Disabled Persons of Uganda (NUDIPU)
  14. Ms. Deborah Maitum - UAP Insurance
FUE FUEWEC Technical Committee
  1. Josephine Kaleebi
  2. Diana Miiro
  3. Jessica Matwire
  4. Diana Kibuuka
  5. Sarah Walusimbi
  6. Hajati Aphwa Sebyala
  7. Douglas Opio
  8. Fatmah Nsereko
  9. Joy Ebong
Representation on National Boards and Committees
National Social Security Fund
  1. Mr. Fred Bamwesigye - Civil Aviation Authority
  2. Ms. Florence N. Mawejje - Centenary Bank
National Curriculum Development Centre
  1. Mr. Alex Nathan Sserwanga - Uganda Communications Commission
FUE Consultant Labour Advisory Board
  1. Ms. Martha Munnu Omer - Century Bottling Company Ltd
  2. Mr. Peter Kiwanuka - Uganda Clays Ltd
FUE Consultant Uganda Industrial Court
  1. Mr. Michael Matovu
  2. Mr. F X Mubuuke
  3. Ms. Julian Nyachwo
  4. Ms. Rose Gidongo
Industrial Training Council
  1. Ms. Susan Kirule Nampala - Total Uganda Limited
FUE Secretariat Vocational Training Institute Nakawa
  1. Ms. Fatmah Nsereko - Federation of Uganda Employers.
FUE Secretariat Private Sector Foundation Uganda Board
  1. Mr. Nicholas J Okwir - NISSI Farm Enterprise
East African Employers Organisation
  1. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
  2. Mr. Dan Okanya - Federation of Uganda Employers
  3. Mr. Shaffi Manafa - Federation of Uganda Employers
Uganda Retirement Benefits Regulatory Authority
  1. Mrs. Rosemary N Ssenabulya
Global Fund Uganda Country Coordinating Mechanism Board
  1. Mrs. Rosemary N Ssenabulya
National Disability Council
  1. Ms. Lydia Cathy Tamale - The AIDS Support Organisation (TASO)
Taskforce on National Social Health Insurance-Ministry of Health
  1. Mr. Gideon Badagawa- PSFU
  2. Dr. Patrick Luwaga- AAR
  3. Ms. Solome Luwaga- Uganda Insurers Association
  4. Mr. Douglas Opio - Federation of Uganda Employers
Uganda Education Students Financing Board
  1. Dr. Eng. Silver Mugisha - National Water and Sewerage Corporation (NWSC)
Higher Education Students Financing Board
  1. Ms. Solome Luwaga - Uganda Insurers Association
Skilling Uganda Reform Taskforce
  1. Mr Nicholas J Okwir - NISSI FARM Enterprise
Minimum Wage Advisory Board
  1. Mr. Fred Wapakhabulo - Uganda Bureau of Statistics
  2. Ms. Juliet N Musoke